TOPlist

Sníte o bydlení v domku? S hypotékou na dům se může stát sen realitou

Za slunného letního dne popíjíte na zahradě odpolední kávu. Stín vám dopřává vzrostlá jabloň. V kuchyni pak čeká naložené maso na večerní grilování s přáteli.

Takto si asi spousta z nás představuje bydlení v rodinném domě či vilce. V následujícím článku si ukážeme, jak snadno se k tomuto snu lze přiblížit. Zároveň si však povíme, že bydlení v domku nemá jenom klady.

Hypotéka na stavbu domu i na jeho koupi

Nemáte-li naspořeno několik milionů, zřejmě se budete muset smířit se skutečností, že si na vlastní dům budete muset půjčit. Využít můžete například úvěr ze stavebního spoření, ale nejpravděpodobněji využijete financování pomocí hypotéky na dům. Důležité je zmínit, že mezi účely, za kterými lze hypotéku sjednat, je také výstavba nemovitosti. Nemusíte si tak kupovat již stojící nemovitost, ale za peníze z hypotéky si můžete dům od základů postavit.

Bydlení v domě není levné

Před uzavřením hypotéky na dům je třeba myslet na to, že splátky hypotéky nebudou jedinými náklady, které vás v souvislosti s vlastněním nemovitosti budou čekat. Samostatně stojící stavba totiž klade zvýšené nároky na vytápění. Ceny za energie jdou tak do desetitisíců ročně. Vedle splácení hypotéky byste si měli také spořit, a to nejen kvůli možnosti předčasného splacení hypotéky. Pokud si totiž koupíte starší dům, musíte počítat s tím, že do něj budete muset brzy investovat nemalé peníze. Oprava fasády, výměna oken či oprava střechy. To všechno jsou výdaje, které jdou do desetitisíců či spíše statisíců. Financování dalším úvěrem pak není zvlášť dobrou variantou, neboť pro banku bude takový úvěr vzhledem k vaší hypotéce rizikový, a tak si ho nechá dobře zaplatit skrze vysoký úrok. Samozřejmě za podmínky, že vám na rekonstrukci či opravy vůbec půjčí.

Pracnější údržba než v případě bytu

Kdo si vzal hypotéku na byt, nemá mnoho starostí s jeho úklidem a údržbou obecně. Jinak je tomu v případě domu. Majitelé domů často tvrdí, že kolem domu je stále něco na práci. Doplejete záhon a může začít mít okna. Okna máte umytá a můžete se pustit do hrabání spadaného listí. Kolem domu i v něm je zkrátka spousta práce, která se sama neudělá. Může se tak stát, že místo posezení na zahradě budete už poněkolikáté v měsíci sekat vzrostlý trávník.

Nemalujme však bydlení v domě tak černě. Oproti bytu má samozřejmě i spoustu výhod, kvůli kterým na něj majitelé domů nedají dopustit. Proto chcete-li si splnit svůj sen, může být hypotéka na dům možným řešením.