TOPlist

Bydlet v nájmu, anebo si vzít hypotéku na vlastní byt?

Otázka, kterou si možná pokládáte i vy. Je výhodnější bydlet v nájmu či je lepší vzít si hypotéku s tím, že budete bydlet ve vlastním. V následujícím článku se podíváme na argumenty, které by vás měli vést k jednomu či druhému.

S nájmem je spojena volnost, flexibilita a méně starostí

Bydlení v nájmu má celou řadu výhod. Přestalo vás bavit bydlení v centru? Žádný problém. Jednoduše se z nájmu v centru přestěhujete na okraj města. Štvou vás hluční sousedi? Prostě se poohlédněte po jiných. Volnost je skutečně největší výhodou bydlení v nájmu. S celkem nízkými náklady se totiž můžete kdykoliv přestěhovat.

Vedle toho jako nájemník nemusíte řešit náklady spojené například s rekonstrukcí bytu (Věděli jste, že i na rekonstrukci bytu si lze vzít hypotéku?). Máte-li tedy dobrého pronájemce, máte velkou šanci, že budete bydlet v udržovaném bytě, aniž byste do něj museli investovat. Najdou se však i případy, kdy pronájemce pouze vybírá nájemné, ale do zvelebování bytových jednotek už dále neinvestuje. Nájemníci, kteří nemají chuť se stěhovat, tak často sami investují do rekonstrukce bytu, který jim nepatří.

Investice do vlastního bydlení = investice do budoucnosti

Bydlení v nájmu má však jednu velkou nevýhodu. I když budete platit nájem desítky let, byt váš nikdy nebude. Řada lidí však touží po vlastním bydlení, a tak si bere hypotéky na byt. Po splacení hypotéky pak disponují vlastní nemovitostí, se kterou mohou nakládat dle libosti. Veškeré rekonstrukce či stavební úpravy sice probíhají na účet vlastníka, ovšem těží z nich zase vlastník. Taková rekonstrukce koupelny či obývacího pokoje vás jistě bude těšit daleko více, bude-li to vaše vlastní koupelna či obývací pokoj.

Pokud jste po přečtení tohoto odstavce na cestě do banky zažádat o hypotéku na byt, zadržte. Hypotéka na byt totiž není pro každého. Jestliže například nevíte, kde se chcete usadit a vůbec jak početná bude vaše rodina, nejspíše byste měli raději setrvat v nájmu. Na stěhování do vlastního pak přistupte v okamžiku, kdy budete mít o další 15 až 30 letech vašeho života celkem jasno. Investice do vlastního bydlení je totiž investicí dlouhodobou, která vyžaduje „stabilního investora“. A jelikož jde ve většině případů o velké peníze, není radno nic uspěchat.