TOPlist

Zateplení domu – Lze ho financovat hypotékou?

Také vás letošní dlouhá a studená zima přivedla na myšlenku zateplit si váš rodinný dům? Nastudovali jste si podrobně podmínky čerpání státní dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám, ale chybí vám to hlavní, tedy vlastní finance? Pojďte se společně s námi podívat na možnost financování zateplení domu pomocí hypotečního úvěru.

S hypotékou na zateplení

Vysoké ceny energií a na druhou stranu velmi nízké úrokové sazby hypoték ve spojení se státními dotacemi dělají ze zateplení domu jeden z velmi rozumných důvodů, proč se zadlužit. Úspora na energiích vám totiž splácení úvěru usnadní. I přesto však pamatujte, že každé zadlužení se s sebou nese svá rizika, a proto dobře počítejte. Řada klientů se ptá, zda si lze hypotéku na zateplení vůbec vzít. Ano, je to možné. Hypotečním úvěrem lze totiž financovat i například rekonstrukci. Součástí takové rekonstrukce pak může být i zateplení domu.

Co se s hypotečním úvěrem na zateplení pojí?

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zpřísnil podmínky pro prověřování schopnosti klientů úvěry splácet. Nutno však podotknout, že banky si žadatele o hypotéky zevrubně prověřovali, prověřují a prověřovat budou. S hypotečním úvěrem je též nerozlučně spjato zástavní právo banky k nemovitosti. Počítejte tedy s tím, že v katastru nemovitostí bude (nejčastěji) na zateplované nemovitosti evidováno zástavní právo banky po celou dobu splácení hypotečního úvěru. Stále častěji se lze v praxi setkat s tím, že banky trvají také na zřízení zákazu zcizení. Bez souhlasu banky pak nemůže dlužník nemovitost prodat či darovat. Náklady přináší též ocenění nemovitosti, na které si banka přizve znalce. Tyto náklady jdou přitom zpravidla za dlužníkem.

Vyplatí se nám vůbec hypotéka?

Ze shora uvedeného vám jistě vyplynulo, že hypotéka se nebude hodit na financování každého zateplení domu. Pokud se chystáte pouze vyměnit stará okna za nová, na část nákladů budete čerpat dotaci a část máte naspořenou, jistě si spočítáte, že kvůli řádově desítkám tisíc je hypotéka zbytečně komplikovaný produkt pro financování zateplení. Šikovnější bude v tomto směru některá z půjček na bydlení. Ovšem máte-li v plánu zateplovat také fasádu, podlahy či střechu, měli byste do vašich propočtů zařadit i hypoteční úvěry jako jednu z možností financování.