TOPlist

Doba splatnosti hypotéky – 15, 20 či 30 let?

Při sjednávání smlouvy o hypotečním úvěru se klient většinou může rozhodnout, jak dlouho bude bance hypoteční úvěr splácet. Podle toho je mu vypočtena měsíční splátka. Jak zvolit nejlepší dobu splácení, prozradí následující článek.

Délka splácení, splácení, splácení

Zhruba polovina bank si i nadále účtuje poplatek za vedení úvěru, jehož nejčastější výše je 150 korun za měsíc. To není na první pohled mnoho, ovšem za desítky let se v tomto případě na účtu banky nastřádá pěkná suma, což je patrné z následujícího přehledu:

5 let = 9 000 Kč, 10 let = 18 000 Kč, 15 let = 27 000 Kč, 20 let = 36 000 Kč, 25 let = 45 000 Kč, 30 let = 54 000 Kč, …

Velmi významnou položkou je pak také úrok, který je u hypoték s delší dobou splatnosti samozřejmě vyšší. Z předchozího tedy vyplývá, že při delším splácení původní sumu pěkně přeplatíte. Když se k tomu přičte ještě fakt, že během celé doby vázne na vaší nemovitosti zástavní právo, vypadá jako žádoucí snažit se hypotéku splatit co nejdříve.

Nezvolte si příliš krátkou splatnost hypotéky

Nic se však nemá přehánět. Krátká doba splatnosti s sebou totiž nese také vysoké splátky hypotéky. Pokud si zvolíte příliš krátkou dobu splácení, může se stát, že po čase nebudete schopni vysoké měsíční částky splácet a o zastavenou nemovitost přijdete. Proto se finanční poradci shodují, že je lepší zvolit dobu splácení tak, abyste i s hypotékou mohli „volně dýchat“. S tím souvisí i výše hypotečního úvěru. Pokud byste měli vaši vysněnou nemovitost při splnění podmínek uvedených výše splácet více jak 30 let (35 či 40 let), jistě stojí za to zvážit, zda si tu či onu nemovitost můžete dovolit.

V pokročilejším věku hraje doba splácení prim

Pokud jste se už přehoupli před čtyřicítku, ale až teď jste zatoužili po bydlení ve vlastním, neměli byste dlouho otálet. Všechny banky budou totiž chtít, abyste měli hypoteční úvěr splacen dříve, než dosáhnete věku 70 let, přičemž některé vyžadují, aby byl úvěr splacen ještě dříve. Jak známo po odchodu do důchodu příjem dlužníka bohužel výrazně klesne, což může ovlivnit jeho schopnost splácet. A na to si banky dávají pozor. Na druhou stranu to neznamená, že byste měli začít panikařit, že už si hypotéku nestihnete vzít. Smlouvu o hypotečním úvěru je totiž třeba uzavírat až po velmi zralé úvaze. Zavazujete se v ní totiž, že splatíte často několik milionů a že splácet bude i desítky let. Řešení šitá horkou jehlou se tak mohou velmi prodražit!