TOPlist

Co je dobré vědět o australské hypotéce?

Srovnáním více finančních produktů získáte lepší přehled o nabídkách bank, což vám umožní vybrat si tu nejlepší hypotéku. Vašemu zraku by neměly ujít ani takzvané australské hypotéky. Následující článek tento finanční produkt stručně představí.

Stručná charakteristika australské hypotéky

Australská hypotéka se nijak zvlášť neliší od klasického hypotečního úvěru, tak jak ho známe. I australská hypotéka musí být zajištěna zástavním právem k nemovitosti, která musí být navíc oceněna na dostatečnou hodnotu. Zpravidla se také jedná o účelový úvěr (na rozdíl od hypotéky americké), a tedy nelze peníze využít na cokoliv. Co je tedy na australské hypotéce zvláštního, ptáte se? Je to způsob výpočtu úrokové sazby. Ten totiž funguje úplně obráceně, než jak je tomu běžně. Pro úrokovou sazbu u australské hypotéky totiž platí, že čím více si půjčíte, tím výhodnější vám banka nabídne úrokovou sazbu.

Kdy je australská hypotéka výhodná a kdy ji naopak nelze doporučit?

Pokud plánujete, že si vezmete relativně vysoký hypoteční úvěr, je pro vás australská hypotéka jako stvořená, protože právě vy využijete jejích výhod bez toho, abyste museli měnit vaše finanční plány. Naopak australskou hypotéku nelze doporučit v situaci, kdy si budete chtít půjčit více peněz jen proto, abyste dosáhli na lepší úrokovou sazbu. Výsledný úrok bude totiž zpravidla vyšší. Navíc nezapomínejte, že vyšší hypotéka znamená i vyšší splátky. Dostanete-li se pak do problému se splácení, vyjde vás nakonec výhodnější úroková sazba pěkně draho.

Je australská hypotéka z Austrálie?

Velmi častá otázka, na níž je odpověď záporná. Tento typ hypotéky takto pojmenovala Hypoteční banka právě pro opačný způsob výpočtu úrokové sazby. Australská hypotéka je tak hypotékou vzhůru nohama podobně jako australští protinožci.