TOPlist

Jak zvolit výši hypotéky?

 

Něco jako pro všechny vhodná výše hypotéky samozřejmě neexistuje. Vždy je nutné posuzovat výši hypotečního úvěru v kontextu vašich příjmů. Jak byste v tomto směru měli postupovat, abyste si vybrali hypotéku „tak akorát pro vás“, to si řekneme v následujících řádcích.

Správně zvolená hypotéka zajistí klidné spaní

Pakliže si vyberete výši hypotéky optimálně, bude v neposlední řadě klidnější i váš spánek. Splátky, které odpovídají vašim možnostem, vám umožní celkem bezstarostně splácet a při tom si ještě odkládat peníze stranou pro případy životních veletočů a nečekaných výdajů v domácnosti, které byste jinak museli řešit další půjčkou. Dobře zvolená výše hypotéky a délka splácení s sebou nese také nižší riziko, že přijdete o zastavenou nemovitost, což se opět pozitivně promítne na vašem klidu a pohodě.

Nezapomínejte, že vyšší hypotéka s sebou nese vyšší měsíční splátky, a tedy i vyšší riziko případného nesplácení! 

Jak tedy vybrat správnou výši hypotečního úvěru

Jak jsme uvedli výše, měsíční splátky by vám při vašich propočtech měly vycházet tak, že i po jejich zaplacení a zaplacení všech běžných výdajů vám ještě zbydou peníze, které si můžete odložit bokem pro případ nouze. Tato rezerva by však měla být dostatečně vysoká, aby pokryla nejen nečekaný výdaj v podobě rozbité pračky, ale v ideálním případě i několikaměsíční výpadek či snížení příjmů. Na rozdíl pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr přináší spoření vlastních prostředků řadu výhod. Tak předně nemusíte doufat, že vám pojišťovna vůbec vyplatí pojistné plnění. Zvláště v případě takto vysokých pojistných plnění nebývají pojišťovny zrovna dvakrát ochotné. Ovšem v případě spoření ani nemusíte čekat, až dojde k pojistné události. Zkrátka si spoříte, a když dostanete pocit, že byste mohli část hypotéky mimořádně splatit či úplně doplatit, prostě to uděláte. Pozor si však dejte na fakt, že tento krok se vyplatí zpravidla jen s koncem fixace hypotéky.

Z předchozího je jistě patrné, že volba konkrétní výše hypotéky je velmi zásadním krokem, který je dobré velmi pečlivě zvážit. V případě úspěchu celkem bez obtíží splácíte a na konci splácení máte ve vlastnictví nijak nezatíženou nemovitosti. V případě opačném můžete skončit bez nemovitosti a přijít přitom o spoustu peněž. Volba správné výše hypotéky je tak zpravidla důležitější než volba konkrétního hypotečního produktu.

email

Máte pocit, že do hypoteční džungle nemůžete nikdy proniknout? Svěřte se raději do rukou odborníků - klikněte ZDE.

Pokud jste se v článku dozvěděli něco nového, budeme rádi, když se o něj podělíte s vašimi přáteli na sociálních sítích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *