TOPlist

Jak zvolit výši hypotéky?

Něco jako pro všechny vhodná výše hypotéky samozřejmě neexistuje. Vždy je nutné posuzovat výši hypotečního úvěru v kontextu vašich příjmů. Jak byste v tomto směru měli postupovat, abyste si vybrali hypotéku „tak akorát pro vás“, to si řekneme v následujících řádcích.

Správně zvolená hypotéka zajistí klidné spaní

Pakliže si vyberete výši hypotéky optimálně, bude v neposlední řadě klidnější i váš spánek. Splátky, které odpovídají vašim možnostem, vám umožní celkem bezstarostně splácet a při tom si ještě odkládat peníze stranou pro případy životních veletočů a nečekaných výdajů v domácnosti, které byste jinak museli řešit další půjčkou. Dobře zvolená výše hypotéky a délka splácení s sebou nese také nižší riziko, že přijdete o zastavenou nemovitost, což se opět pozitivně promítne na vašem klidu a pohodě.

Nezapomínejte, že vyšší hypotéka s sebou nese vyšší měsíční splátky, a tedy i vyšší riziko případného nesplácení! 

Jak tedy vybrat správnou výši hypotečního úvěru

Jak jsme uvedli výše, měsíční splátky by vám při vašich propočtech měly vycházet tak, že i po jejich zaplacení a zaplacení všech běžných výdajů vám ještě zbydou peníze, které si můžete odložit bokem pro případ nouze. Tato rezerva by však měla být dostatečně vysoká, aby pokryla nejen nečekaný výdaj v podobě rozbité pračky, ale v ideálním případě i několikaměsíční výpadek či snížení příjmů. Na rozdíl pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr přináší spoření vlastních prostředků řadu výhod. Tak předně nemusíte doufat, že vám pojišťovna vůbec vyplatí pojistné plnění. Zvláště v případě takto vysokých pojistných plnění nebývají pojišťovny zrovna dvakrát ochotné. Ovšem v případě spoření ani nemusíte čekat, až dojde k pojistné události. Zkrátka si spoříte, a když dostanete pocit, že byste mohli část hypotéky mimořádně splatit či úplně doplatit, prostě to uděláte. Pozor si však dejte na fakt, že tento krok se vyplatí zpravidla jen s koncem fixace hypotéky.

Z předchozího je jistě patrné, že volba konkrétní výše hypotéky je velmi zásadním krokem, který je dobré velmi pečlivě zvážit. V případě úspěchu celkem bez obtíží splácíte a na konci splácení máte ve vlastnictví nijak nezatíženou nemovitosti. V případě opačném můžete skončit bez nemovitosti a přijít přitom o spoustu peněž. Volba správné výše hypotéky je tak zpravidla důležitější než volba konkrétního hypotečního produktu.