TOPlist

Hypotéka – úvěr za konkrétním účelem

Při sjednávání hypotečního úvěru se kromě její výše a zástavy sjednává také její účel. I pro něj však platí řada omezení. Za jakým účelem lze tedy hypotéku vlastně sjednat?

Vedle účelových hypoték existují i ty neúčelové. Pokud se však budeme bavit o klasických hypotečních úvěrech, dojdeme k závěru že je lze běžně sjednat pro tyto účely:

  • výstavba nemovitosti
  • koupě nemovitosti
  • přestavba nemovitosti
  • refinancování

Tyto účely však nestanovuje žádná zákonná úprava a konkrétní podmínky tedy záleží na bance. I proto tedy mohou existovat tzv. hypotéky na cokoliv, často označované jako americké. Banky i nebankovní společnosti tak označují neúčelové úvěry, se kterými je spojeno zástavní právo k nemovitosti. Nyní však zpět k účelovým hypotékám.

Z peněz z hypotéky si můžete postavit dům

Sen o vlastním domku se zahrádkou si můžete splnit třeba díky hypotéce. Prostřednictvím hypotéky lze totiž financovat i bydlení v domě, který zatím nestojí. Oproti koupi již postavené nemovitosti sice skýtá hypotéka na výstavbu jistá úskalí. Ta však nejsou nepřekonatelná. Například je nutno počítat s tím, že banka vám nevyplatí celou částku najednou a že vás bude čekat o něco více byrokracie (banky chtějí například vidět stavební povolení, zpracovaný projekt, …).

Kupte si již postavenou nemovitost

Nejčastěji si však lidé berou hypotéky na už stojící nemovitost (úplně nejčastěji hypotéku na byt), kterou si vyhlédli v nabídce realitní kanceláře nebo developera. V tomto případě bývá snazší hypotéku získat. Nicméně bez dostatečného a stabilního příjmu se ani tak neobejdete. Tak jako u každé hypotéky platí, že je dobré mít před uzavřením hypotéky něco naspořeno, a nesjednávat tak hypotéku v hodnotě nemovitosti. Taková hypotéka je totiž pro banku riziková, což vám dá najevo vyšší úrokovou sazbou.

Hypoteční úvěr na staronové bydlení

Hypotékou však nemusíte financovat jen výstavbu či koupi nové nemovitosti. Za půjčené peníze lze dát do pucu i tu stávající. Hypotékou lze také financovat zateplení domu. Hypoteční úvěr může být totiž jednou z variant financování rekonstrukce nemovitosti. Banka vám totiž nejspíše nabídne o poznání nižší úrok než v případě půjček na bydlení. Nezapomínejte však, že na každou hypotékou se váže zástavní právo k vaší nemovitosti.

Zlevněte si stávající hypotéku

Pokud máte pocit, že současný hypoteční úvěr zbytečně přeplatíte, jistě bude žádoucí podívat se, zda by se vám nevyplatilo refinancování hypotéky. U většiny bank jde totiž o jeden z možných účelů, za kterým se dá hypotéka sjednat. Nutné je však vystihnout okamžik, kdy lze provést úspěšné refinancování hypotéky. Dobré je rovněž pečlivě studovat podmínky nové hypotéky. V opačném případě by se mohlo stát, že byste s novou hypotékou platili ještě více, než s tou stávající.