TOPlist

Hypotéka a její alternativy

Pokud váháte, zda si vzít hypotéku nebo ne, a přemýšlíte, jestli lze k financování bydlení využít i jiných produktů, pokračujte ve čtení. Přinášíme Vám zde totiž 2 finanční produkty, které se k hrazení nákladů spojených s bydlením také dobře hodí.

Účelová půjčka na bydlení

Prvním z nich je tzv. účelová půjčka na bydlení. I tento úvěr je vhodný k financování potřeb bydlení, nicméně je zde nutné počítat s vyšším úrokem. Výhodou je pak fakt, že v tomto případě odpadá povinnost ručit nemovitostí.

Účelová půjčka je pak vhodná zejména pro menší investice a to právě kvůli vysokému úroku. Takovými investicemi může být například vybavení domácnosti či drobné rekonstrukce a vylepšení. Pokud se však pustíte do půjčky vyššího obnosu peněz, počítejte se zastavením nemovitosti, které právě z větších úvěrů plyne.

Ať už se rozhodnete půjčit si méně nebo více finančních prostředků, nezapomínejte na povinnost předložit potvrzení o tom, že byly peníze skutečně vynaloženy na sjednaný účel. Řada bank toto umožňuje i zpětně – nejprve si tedy půjčíte, poté provedete a zafinancujete, co potřebujete, a závěrem vše doložíte bance fakturou.

Úvěr ze stavebního spoření

I tento typ úvěru slouží k financování bytových potřeb. Ovšem k tomu, abyste mohli využít právě tohoto úvěru, musíte splňovat několik podmínek. První z nich je „mít alespoň něco naspořeno“. Nejčastěji se jedná o 30 až 50% z požadované částky. Další podmínkou je pak nutnost spořit minimálně dva roky. A jako poslední je podmínka tzv. hodnotícího čísla, které slouží finanční instituci jako informace o výkonnosti a spolehlivosti klienta. Čím vyšší toto číslo, které každá banka počítá jinak, je, tím lépe pro vás.

Oproti hypotéce je pak třeba počítat s vyšším úrokem, ovšem s nižším než v případě účelové půjčky na bydlení. Odpadá naopak nutnost zástavy nemovitosti.