TOPlist

Co je vlastně hypotéka?

 

Pokud hledáte způsob, jakým byste mohli financovat vaše bydlení, je hypotéka neboli hypoteční úvěr tím nejideálnějším řešením. Peníze z toho typu produktu se totiž skvěle hodí pro koupi nemovitosti, k její rekonstrukci anebo třeba k vybavení domácnosti. Více o hypotéce rozvedeme níže.

Historie hypotečních úvěrů

S hypotékou se můžeme setkat již v antice. Už římské právo znalo něco jako ručení nemovitostí, které dokonce převzalo z práva řeckého. Hypotéka byla kdysi jednou z forem zástavního práva, kdy zastavená věc zůstala v užívání dlužníka a věřiteli připadla v případě neplnění závazků. Tím se lišila od klasického zástavního práva, kdy měl věc v rukou věřitel. Na závěr ještě dodáme, že samotné slovo hypotéka je původem řecké.

Hypotéky a jejich typy

V zásadě můžeme hypotéky rozdělit na dva typy;

  • účelové hypotéky, které jsou vhodné k financování samotného bydlení
  • a neúčelové hypotéky, kdy peníze mohou být použity na cokoliv (tzv. americké hypotéky)

U prvního typu hypotéky je pak třeba dokládat účel úvěru, očekávat však můžete nižší úrok. V případě tohoto druhu hypotéky si lze také půjčit více peněz – až do LTV 100.

Předností druhého typu hypotéky, tedy neúčelové hypotéky, je možnost financovat z úvěru v podstatě cokoliv. Představuje také nižší úrok než třeba bezúčelový spotřebitelský úvěr. Nicméně zde vyvstává nutnost ručit nemovitostí.

Máte pocit, že do hypoteční džungle nemůžete nikdy proniknout? Svěřte se raději do rukou odborníků - klikněte ZDE.

Pokud jste se v článku dozvěděli něco nového, budeme rádi, když se o něj podělíte s vašimi přáteli na sociálních sítích.