TOPlist

Jak je to s hypotečním úvěrem na byt v družstevním vlastnictví?

Zaujala vás nabídka na krásný byt, který jste si hned po první návštěvě zamilovali. Posléze však zjišťujete, že je byt v družstevním vlastnictví, a banka vám tak na něj nedá hypotéku. Nevěště hlavu předčasně. Vaše situace je řešitelná i bez toho, abyste se museli poohlížet po jiném bytě. Následující článek řekne proč.

Jaká řešení se zájemcům o družstevní byt nabízejí

Popišme si celkem tři řešení, která se vám nabízejí, pokud chcete byt v družstevním vlastnictví financovat  úvěrem. Na závěr si pak rozveďme, proč banky nechtějí družstevní byt financovat hypotékami.

1letý předhypoteční úvěr

Patrně nejzajímavějším řešením bude financování družstevního bytu skrze takzvaný předhypoteční úvěr. Ten, jak jeho název napovídá, slouží na financování bydlení na dobu před poskytnutím hypotéky. Tato doba je nejčastěji 1letá. Do té doby se pak musí předhypoteční úvěr převalit do klasické hypotéky. Proto je nutné, aby byl byt v tomto období převeden z družstevního do osobního vlastnictví. Pravdou je, že než budete moct tento úvěr čerpat, chce mít banka potvrzené, že družstvo s převodem bytu vysloví souhlas.

Zajištění jinou nemovitostí

Máte-li k dispozici jinou nemovitosti o vyšší hodnotě, než je cena bytu, můžete ji dát bance do zástavy. Zástavní právo pak vázne na ni, a ne na družstevním bytě, což bance nevadí. Takovou nemovitostí však disponuje málokdo. Jedinou možností je obrátit se na přátele a rodinu. Rozhodně však na nikoho netlačte. To, že bude jejich nemovitost zastavena ve prospěch banky, je opravdu velký závazek, do kterého byste se jistě ani vy nehrnuli.

Financujte družstevní byt skrze stavební spoření

Poslední možností, kterou si na tomto místě uvedeme, je financování skrze úvěr ze stavebního spoření. Aby vám však stavební spořitelna tento úvěr poskytla, musíte splnit hned několik podmínek. Předně mít naspořenou dostatečně vysokou částku, dále spořit dostatečně dlouho a v neposlední řadě je třeba dosáhnout tzv. hodnotícího čísla.

Proč banky nechtějí poskytovat hypotéky na družstevní byty?

Odpověď na tuto otázku je celkem prostá. Zkrátka nemohou. S hypotečním úvěrem je totiž bytostně spjato zástavní právo k nemovitosti. Aby však šla nemovitost zatížit zástavním právem, musí s tím vlastník nemovitosti souhlasit. A právě to je problém družstevních bytů, jejichž vlastníkem je bytové družstvo. Člen bytového družstva, družstevník, je pak pouhým společníkem s členským podílem, se kterým je spojeno právo užívat byt. Na rozdíl od vlastníka tedy byt nemůže ani prodat, ani zatížit zástavním právem. Disponuje totiž pouze svým podílem ve družstvu.

Financování družstevního bytu je sice o něco složitější než financování bytu v osobním vlastnictví, ale ani v tomto případě není situace neřešitelná. Nemá tedy smysl vzdávat cestu za vlastním bydlením hned na začátku.