TOPlist

Poznejte význam hypoteční zkratky LTV

Chystáte-li si vzít v budoucnu hypotéku, neměla by vám zůstat tato zkratka neznámá. Významně se totiž bude podílet na výši úrokové sazby vaší hypotéky.

Nižší LTV = nižší úrok

Než se pustíme do této základní zákonitosti hypotečních úvěrů, bude dobré vysvětlit si, co vlastně pojem LTV znamená. LTV je tedy zkratkou anglického loan to value. Tento pojem v praxi vyjadřuje kolik peněz banka dlužníkovi půjčí v poměru k hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude ručit. Tedy v případě, že dlužník požádá o úvěr ve výši 1 500 000, přičemž ručit bude nemovitostí o stejné hodnotě, půjde o tzv. stoprocentní hypotéku s LTV 100. Ta je pro banky vůbec nejrizikovější, což se promítne na výši úrokové sazby. S klesající hodnotou LTV pak bude zpravidla klesat i hodnota úrokové sazby.

Regulace maximální LTV

V České republice není maximální výše LTV nijak zákonem stanovena. Banky tak zpravidla půjčují až do výše hodnoty nemovitosti, tedy do LTV 100. V řadě zemí je však stanovena maximální výše LTV, popřípadě jsou stanoveny další podmínky, které musí žadatel o hypotéku s LTV vyšší, než je stanovena, bezpodmínečně splnit.

Jak snížit LTV hypotečního úvěru?

Na snížení LTV existuje jednoduchý recept a tím je spoření. Pokud víte, že si v budoucnu budete chtít vzít hypotéku, je dobré co nejdříve začít se spořením. Budete tak moci žádat například o osmdesátiprocentní hypotéku (LTV 80), která má výrazně zajímavější úrok než hypotéka s LTV 100.