TOPlist

Hypoteční úvěr = rozumný úvěr

Je hypotéka skutečně rozumným zadlužením? Kdy tato rovnost platí a kdy ne? Na to se podíváme v následujícím článku.

Vlastní bydlení versus bydlení v nájmu

Vzít si hypotéku znamená začít investovat do vlastní nemovitosti. A právě toto vlastnictví fakticky představuje mnoho výhod. Mít nemovitost totiž znamená mít něco v ruce. Byt či dům můžete pohodlně odkázat dětem, můžete jej prodat v případě nutnosti a navíc vám odpadá neustále placení otravného nájmu, který navíc může kdykoliv vzrůst. Po 20 či 30 letech může být váš dluh umořen a vás tak čeká spokojené stáří ve vlastním.

Nájemní bydlení se tak skutečně jeví jako krajní záležitost. Bydlení není vaše a každá rekonstrukce či oprava je tak investicí do cizího. Již zmíněné nájemné je mnohdy drahé, navíc se může, jak jsme uvedli výše, kdykoli zvýšit bez ohledu na váš příjem. To často znamená nemalé finanční komplikace a potažmo nepříjemné životní situace.

Ideální výše hypotéčního úvěru

Ideální výše hypotéky je úvěr o takové výši, který vám nebude činit problémy splácet. Proto je při volbě hypotéky velmi důležité zvážit svoji finanční situaci, aby z vás moření dluhu nevysávalo duši. Při výběru nemovitosti tak postupujte racionálně a promyslete všechny možné důsledky její koupě. Slevit z přehnaných nároků pak často znamená klidnější rodinné finance v budoucnosti a třeba i prostor pro úspory. Ty vám totiž mohou velmi pomoci při nečekaných událostech a život je tak o něco příjemnější.