TOPlist

Americká hypotéka – oč jde?

Většina bank tento typ úvěru nabízí a najít se dá i v nabídkách nebankovních společností. V čem spočívá kouzlo americké hypotéky a jaká jsou její úskalí a rizika? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.

Definice americké hypotéky

Pro vyjasnění, o co vlastně v případě americké hypotéky jde, si vypomůžeme s hypotékou klasikou. V jejím případě jde o speciální úvěr, který lze využít na omezený okruh účelů (ČTĚTE – Na co lze využít hypotéku?) a se kterým se pojí zástavní právo k dlužníkově nemovitost. I americká hypotéka je úvěr. I s americkou hypotékou je spojeno zástavní právo k dlužníkově nemovitosti. Tento typ hypotečního úvěru však není vázán účelově. Jde tedy o jakousi hypotéku na cokoliv.

Výhody americké hypotéky na cokoliv

Výhod je celá řada. Především si lze v případě americké hypotéky půjčit zpravidla mnohem více peněz. Maximální výše se u většiny finančních institucí pohybuje kolem 70% z hodnoty zastavované nemovitosti, tedy do LTV 70. Zároveň vás může těšit i lepší úrokovou sazbu než u jiných úvěrových produktů, vyjma hypotéky.

Co je nutné si před žádostí o americkou hypotéku uvědomit?

Výhody hypotéky na cokoliv vycházejí především z nižší rizikovosti tohoto úvěru. Banka tedy za těchto podmínek může přijít s celkem nízkým úrokem. Nízké riziko však souvisí s jistotou, že se bance peníze vrátí. Na nemovitosti dlužníka totiž vázne zástavní právo banky, které její pohledávku zásadním způsobem utvrzuje. Získat peníze od neplatícího dlužníka je u americké hypotéky stejně jako u klasického hypotečního úvěru velmi snadné.