TOPlist

Význam RPSN u hypotéky

U spousty půjček jejich poskytovatelé uvádějí takzvanou roční procentní sazbu nákladů. I přestože jde o velmi důležitý údaj, u hypoték nevyjímaje, spousta lidí vůbec netuší, o co jde. Pojďme to tedy změnit.

Hypoteční RPSN – klíč k objektivnímu zhodnocení hypotéky

Pokud se chystáte uzavřít jakýkoliv úvěr, měli byste se o roční procentní sazbu nákladů bezpodmínečně zajímat. Velmi dobře totiž poslouží k minimálně prvotnímu posouzení, zda je daný úvěr výhodný či nikoliv. A pomůže vám prověřit si částečně i jeho poskytovatele. Slibuje například poskytovat úvěr s velmi zajímavým úrokem, ale drobnými písmenky a čísly napsané RPSN dosahuje desítek procent? Od takového poskytovatele raději ruce pryč! Nejspíše nebude seriózní a čarování s úrokem nebude jediným chytákem, který si na vás připravil. Zpět ale k hypotékám či správněji k hypotečním úvěrům. I v tomto případě má RPSN významnou informační roli. Procentně vyjádřené roční náklady na hypotéku včetně všemožných poplatků vám totiž umožní velmi efektivně srovnat jednotlivé hypoteční produkty.

Rozdíl mezi RPSN u klasického úvěru a u hypotéky

Při srovnání obou důležitých údajů je třeba zohlednit hlavně rozdíl mezi výší zapůjčených prostředků. V případě standardního spotřebitelského úvěru ve výši v řádech desetitisíců znamená několikaprocentní rozdíl v sazbě RPSN v konečném důsledku rozdíl běžně v řádech stovek až tisíců. Ovšem v případě několika milionové hypotéky může i jediné procento znamenat rozdíly desetitisícové či statisícové. Rozdíl je tedy patrný a na konkrétním případě si ho jistě dokáže každý sám přesně spočítat. Nevýhodnost některých malých úvěrů bývá díky obrovskému RPSN zjevná. U hypoték je však nutné být mnohem preciznější.

Banka u hypoték neuvádí RPSN. Co potom?

Od 1. 12. 2016 není tato část článku aktuální, neboť poskytovatelé hypoték mají nově povinnost RPSN hypotečního úvěru uvádět.

Je pravdou, že žádný zákon bankám ani nebankovkám neukládá povinnost RPSN u hypoték uvádět. Tato povinnost se totiž vztahuje jen na převážnou část spotřebitelských úvěrů. Solidní poskytovatelé, kteří se nebojí srovnání vlastních produktů s ostatními, však RPSN  uvádějí i u jiných úvěrů, včetně těch hypotečních. Pokud ne, nezbývá vám nic jiného než si pečlivě prostudovat podmínky, vytáhnout z nich všechny poplatky a RPSN si spočítat takříkajíc „na vlastní triko“. Ovšem už i fakt, že dopátrat se k hodnotě roční procentní sazby nákladů není v případě takové finanční instituce snadné, by vás měl minimálně varovat.