TOPlist

Refinancování hypoték pod drobnohledem

Refinancování hypoték jakoby bylo fenoménem posledních roků. Banky se předhánějí v tom, která nabídne klientovi výhodnější úrok, a klient se tak může těšit na zajímavé úspory. Zvláště umí-li v refinancování hypoték takříkajíc chodit.

Jistě se shodneme, že platit za dva úplně stejné výrobky rozdílnou cenu, nedává valného smyslu. Podobně je třeba dívat se na hypoteční úvěry. Zvláště když trh s hypotékami je nesmírně široký a právě díky možnosti refinancování velmi konkurenční. Podívejme se tedy, kdy o něm začít uvažovat a v čem v zásadě spočívá.

Uzrál čas na refinancování stávajícího hypotečního úvěru?

Tím pravým časem pro refinancování hypotéky je čas blížícího se konce fixace hypotéky stávající. Právě v tento okamžik je totiž možné vyhnout se placení poplatku za předčasné splacení, které jinak dělá refinancování nevýhodným. Tento poplatek, často v řádech procent z celkové výše úvěru, totiž výrazně převýší klady nového úvěru. Se sháněním nové hypotéky je však nutné začít včas. Poslední týden před koncem fixace už toho moc nestihnete, protože nový úvěr jen těžko tak rychle vyřídíte. Banka, u které byste měli mít nový hypoteční úvěr, si vás totiž samozřejmě pečlivě proklepne, jako kdyby s vámi uzavírala běžnou hypotéku. V tomto čase byste si také měli ověřit, zda se vám refinancování vůbec vyplatí. Stojí nižší úrok za vyřizování nové hypotéky? Nesešlou všechny nové poplatky bilanci refinancování do červených čísel? Odpovědi na tyto otázky by vám měly říct, zda čas na refinancování hypotéky opravdu uzrál.

Jak probíhá refinancování hypoték?

Na začátku je vaše stará nevyhovující hypotéka s vysokými poplatky i úrokem (z toho plyne vysoké RPSN hypotéky). V jiné bance si tedy vyhlédnete zajímavější hypotéku. Pokud nová banka umožňuje refinancování, zaplatí za vás starou a nevýhodnou hypotéku a poskytne vám novou. Vy tak samozřejmě dále pokračujete ve splácení, ale v případě úspěšného refinancování za mnohem příznivějších podmínek.